کیوسک اطلاع رسانی

اخیرا در بسیاری از مجتمع‌های تجاری، اماکن، ادارت و بخش‌های خدماتی استندهایی با صفحه‌های لمسی جای پیشخوان‌های مختلف را گرفته‌اند. به این دستگاه‌ها عموما کیوسک اطلاع رسانی گفته می‌شود. کیوسک‌ها دارای کاربردهای مختلفی از قبیل پذیرش، سفارش‌گیری و یا دریافت و پرداخت هستند. یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از این کیوسک‌ها اطلاع رسانی و راهنمایی در مورد خدمات و یا محصولات ارائه شده در مکان مورد نظر است. اما این ابزار مناسب استفاده در چه مکان‌هایی است و در طراحی و جانمایی آن‌ها چه نکاتی باید رعایت گردد. در این نوشتار پاسخ این سوال‌ها را دریافت خواهید کرد.

کیوسک اطلاع رسانی تعاملی چیست؟

کیوسک اطلاع رسانی تعاملی در واقع یک پایانه کامپیوتری با سخت‌افزار و نرم‌افزاری ویژه است. کیوسک اطلاع رسانی تعاملی در ابتدا بسیار شبیه کیوسک تلفن ساخته می‌شدند اما به تدریج و با افزایش کاربرد آن‌ها در مکان‌های مختلف شکل و طرح بهینه‌تری به خود گرفتند. امروزه فناوری‌های جدید کیوسک اطلاع رسانی را قادر ساخته است تا خدمات مختلفی ارائه دهند از جمله : جستجوی اطلاعات، سفارش یک محصول خاص، جستجوی کتاب در کتابخانه‌ها و مواردی از این دست تنها بخش کوچکی از خدمات قابل ارائه توسط این کیوسک‌هاست.

موزه‌ها، اماکن تاریخی، پارک‌ها، شرکت‌ها و موسسات ارائه دهنده خدمات، غرفه‌‌های نمایشگاهی و به طور کلی هر مکانی که پذیرای تعداد زیادی از مراجعین یا بازدیدکنندگان است معمولا از یک یا چند کیوسک اطلاع‌رسانی برای ارائه خدمات به مراجعین خود استفاده می‌کنند.

تاریخچه کیوسک اطلاع رسانی

اگرچه اولین کیوسک توسط یک دانشجو در سال 1977 در دانشگاه ایلینویز ساخته شد اما اولین استفاده تجاری از کیوسک اطلاع رسانی توسط یک کمپانی کفش فروشی انجام گرفت که از کیوسک اطلاع رسانی برای نمایش تصاویری از محصولات کمپانی خود که در زمان مراجعه خریداران و مشتریان برای عرضه موجود نبود، استفاده کرد. در سال 1991 اولین کیوسک اطلاع رسانی متصل به اینترنت در کامدکس که نمایشگاه سالانه تجهیزات کامپیوتر در امریکا است مورد استفاده قرار گرفت. در سال 2007 شرکت ایمپرال مولتیمدیا اولین تجربه از کیوسک اطلاع رسانی شبکه‌ای را در ۳۱ پارک ایلت ویرجینیا ارائه داد. کیوسک اطلاع رسانی خدماتی از قبیل اطلاعات کلی پارک، نقشه‌های قابل چاپ، راهنمایی مسیرها و تورهای ویدئویی و اطلاعات ضروری را عرضه می‌کرد.

امروزه کیوسک اطلاع رسانی با استفاده از تکنولوژي پیشرفته خدمات تعاملی گسترده‌ای را به افراد عرضه می‌دارند. کمپانی‌های بسیار بزرگی بخش عمده‌ای از تجارت خود را با استفاده از این ابزار انجام می‌دهند و در تجارت امروزه نقش کیوسک اطلاع رسانی تعاملی غیر قابل انکار است.

یک کیوسک اطلاع رسانی از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

ابتدایی ترین کیوسک‌ اطلاع رسانی در دستگاه های ATM و یا کنترل خروج سوپرمارکت‌ها استفاده شده است. با پیشرفت فناوری کیوسک اطلاع رسانی انعطاف بیشتری پیدا کرده‌اند. امروزه با یک صفحه لمسی و یک رابط کاربری مناسب می‌توان کیوسک‌هایی برای اهداف و کاربردهای مختلف ساخت. همچنین سعی می‌شود تا با ارتقای سخت افزار کیوسک‌ها، دستگاه‌هایی با توانایی پردازش و قدرت بالاتر و حتی‌الامکان سریع‌تر و کم‌صدا تر ساخت. در کنار سخت افزار، لازمه دیگر یک کیوسک اطلاع رسانی وجود نرم‌افزار مناسب است. بر اساس کاربرد کیوسک‌های مختلف، نرم‌افزارهای گوناگونی وجود دارد که بالاترین کیفیت و سرعت را در ارائه خدمات مورد نظر ارائه می‌کند. کیوسک اطلاع‌رسانی بر اساس موارد کاربری مختلف می‌تواند شامل تنها یک نمایشگر ( عمدتا برای اطلاع رسانی خدمات و محصولات ) تا تجهیز به کیبورد و چاپگر و اسکنر بارکد و سایر تجهیزات جانبی برای خدماتی همچون پرداخت و سفراش‌گیری و ثبت مشخصات و یا چاپ بلیت و مواردی از این دست باشد.

کیوسک اطلاع رسانی چه استفاده‌ای دارد؟

اساس کار یک کیوسک اطلاع رسانی ساده است. وسیله‌ای که خدمات مورد نیاز به مشتری را بدون نیاز به وجود یک کارمند ارائه کند. اصلی‌ترین کاربرد کیوسک اطلاع رسانی استفاده به عنوان سیستم‌های پرداخت و نیز محل ارائه اطلاعات است. برخی دیگر از کاربرد این کیوسک‌ها شامل موارد زیر است:

- پرداخت خودکار فروشگاه های مواد غذایی

- دستگاه‌های ATM

- سفارش دهی خودکار در رستوران‌ها و برخی فروشگاه‌ها

- شخصی سازی محصول در فروشگاه، برای مثال افزودن نام به یک پیراهن ورزشی

- پارکینگ‌ها

- بلیط فروشی سینما و تئاتر

- ارائه اطلاعات در همایش‌ها و نمایشگاه ها

- غرفه‌های عکس خودکار

- پرداخت غیرنقدی غذا در مدارس و شرکت‌ها

- سیستم اعلام حضور خودکار در فرودگاه‌ها

- صدور بلیط در ایستگاه‌های راه‌ آهن و ترمینال اتوبوس

لیست بالا یک لیست کامل نیست و روز به روز با پیشرفت نوآوری و فناوری در ساخت کیوسک اطلاع رسانی کاربردهای آن‌ها نیز در حال افزایش است. کاربردهایی که کیوسک‌ها می توانند در آینده داشته باشند شاید خارج از تصور امروزی شما باشد.

مزایای استفاده از کیوسک اطلاع رسانی

به همان اندازه که کیوسک اطلاع رسانی کاربرد مختلفی دارند، دارای مزایای زیادی نیز هستند. انعطاف‌پذیری زیاد کیوسک‌ها در طراحی و مناسب‌سازی آن‌ها برای مصارف مختلف این ابزار را به یک پتانسیل سودمند اقتصادی برای تجارت امروز بدل کرده است. در ادامه با تعدادی از مزایای این کیوسک‌ها آشنا می‌شوید.

افزایش کارایی کارمندان. پاسخ دادن به سوال‌های مشابه برای چندین بار در روز برای صبورترین انسان‌ها نیز کلافه کننده است هر چند یک امر ضروری باشد. به این ترتیب کارمندانی که اکثر اوقات خود را به پاسخ دادن به مراجعین سپری می‌کنند می‌توانند از زمان خود برای انجام کارهای مولد دیگر استفاده کنند. از طرف دیگر استفاده از کیوسک اطلاع رسانی و کاهش دفعات انجام کارهای تکراری و ملال آور توسط کارمندان افزایش رضایت شغلی و راندمان کاری را در پی خواهد داشت.

کاهش هزینه‌ها. یکی دیگر از اصلی ترین مزایای استفاده از کیوسک اطلاع رسانی تعاملی، کاهش هزینه‌ها است. لازم نیست که گروه بزرگی از کارمندان را برای بخش خدمات مشتریان استخدام کنید و همچنین چون کارمندان شما وظایف محدودتری خواهند داشت می‌توانند روی آن‌ها تمرکز بیش‌تری داشته باشند. کاهش دستمزدها به معنی کاهش هزینه‌ها است . از طرفی دیگر کیوسک اطلاع رسانی نیاز به استراحت ندارد، برای صرف ناهار کار خود را تعطیل نمی‌کند و اگر لازم باشد ۲۴ ساعته کار خواهد کرد.

خدمات سریع به مشتریان بخش خدمات مشتریان برای عملکرد موفق یک فعالیت تجاری امری ضروری است. تفاوتی ندارد اطلاعات مورد نیاز مشتری راهنمایی به سمت درست یک فروشگاه باشد و یا راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از خدمات یک شرکت، یک کیوسک اطلاع رسانی دسترسی فوری به اطلاعات را فراهم می‌کند. کارمندان بخش خدمات مشتریان نیز می‌توانند پاسخگوی سوالاتی باشند که به ندرت مطرح می‌شوند. بدین ترتیب مشتری رضایت بیشتری خواهد داشت و مشتری راضی همان مشتری است که از شما خرید می‌کند.

تعاملی یعنی تعامل فعال. کیوسک اطلاع رسانی تعاملی می‌تواند با ارائه تجربه خرید به مشتریان بالقوه شما و ارائه محیطی جذاب به‌ آن‌ها، توجه آن‌ها را به خدمات یا محصول شما جلب نماید. هر چه مشتری زمان بیشتری را برای شناخت کالا یا خدمات شما صرف کند تمایل بیشتری برای خرید خواهد داشت. همچنین ارائه اطلاعات کامل باعث جلب اعتماد مشتری خواهد شد. پس کیوسک‌های دیجیتال می‌توانند همراه با کاهش هزینه‌های سربار، درآمد شما را نیز افزایش دهند.

تحلیل رفتار مشتری. وقتی یک مشتری یا مراجعه‌کننده از کیوسک اطلاع رسانی استفاده می‌کند، کیوسک می‌تواند اطلاعات مشخصی را در خود ذخیره کند. اگرچه برخی از اطلاعات را می‌توان از صندوق بدست‌ آورد یا از کارمندان بخش خدمات مشتریان سؤال کرد اما اطلاعاتی که کیوسک اطلاع رسانی ارائه می‌کند دقیق و کامل است. چنین اطلاعاتی بسیار ارزشمند است چرا که به شما کمک خواهد کرد تا نقاط ضعف و قوت شغل خود را بشناسید و در جهت افزایش درآمد گام بردارید. بسیاری از شرکت‌ها مبالغ قابل توجهی را برای جمع‌اوری داده‌‌های رفتار مشتری از طریق نظرسنجی و پرسشنامه یا شیوه‌های دیگر صرف می‌کنند در حالی که کیوسک اطلاع رسانی این اطلاعات را بدون متوقف کردن مشتریان و سؤال کردن از آن‌ها در اختیار می‌گذارد.

یک فرصت تبلیغاتی ایده‌آل. اگر یک کیوسک اطلاع رسانی سرویس و خدمات مناسب ارائه کند، افراد زیادی به سمت استفاده از آن جذب خواهند شد. این فرآیند کیوسک اطلاع رسانی را به یک فرصت ایده‌آل تبلیغاتی تبدیل می‌کند. دارنده کیوسک می‌تواند از فرصت آماده به کار بودن کیوسک برای نمایش تبلیغات خود و یا حتی اجاره دادن این فرصت کیوسک اطلاع رسانی به مشاغل دیگر برای پخش تبلیغات استفاده نماید. بطور مثال کیوسک اطلاع رسانی مستقر در مجتمع‌عهای خرید یک فرصت ویژه و ایده‌آل برای مصارف تبلیغاتی فراهم می‌کنند.

در طراحی و ساخت یک کیوسک اطلاع رسانی چه مواردی اهمیت دارد؟

زیبایی طراحی. نا گفته پیداست که طراحی مناسب یک کیوسک اطلاع رسانی نقش اصلی را در جذب کاربر خواهد داشت.

نرم‌افزار کیوسک. عملکرد تعاملی سخت افزار کیوسک تا حد زیادی توسط نرم‌افزار و پیکربندی آن انجام می‌گیرد.

پیام‌های گرافیکی نقش اساسی را در جذب کاربران کیوسک اطلاع رسانی دارد

تعمیر و نگهداری و طراحی حرارتی در افزایش کارایی و دوام دستگاه نقش اساسی دارد

مشخصات سیستم شامل صفحه لمسی، پردازنده، نشانگر، کیبورد، چاپگر، بارکد خوان و غیره

ارگونومی دستگاه برای ایجاد تجربه کاربری آسان و لذت بخش بسیار مهم است

طراحی رابط کاربری. در طراحی رابط کاربری برای کیوسک اطلاع رسانی تعاملی بایستی سهولت استفاده از کلیدها برای افراد مختلف و ساده و کاربردی بودن علائم گرافیکی مورد توجه باشد

دوام. محل کاربری کیوسک اطلاع رسانی در انتخاب نوع تجهیزات به کار رفته تاثیر مستقیم دارد. مواد به کار رفته برای کیوسک‌های داخلی با کیوسک‌هایی که در فضای باز مورد استفاده قرار خواهند گرفت متفاوت است.

کیوسک اطلاع رسانی

کاتالوگ برای دانلود موجود نیست

نام دستگاه کیوسک

کیوسک اطلاع رسانی

مدل دستگاه کیوسک

LC 1300

نوع دستگاه کیوسک

اطلاع رسانی

در این زمانه و با توجه به تراکنش های بالای پولی و کاغذی در بانک ها،موسسه ها و اداره های گوناگون استفاده از صنعت فناوری اطلاعات یا Information Technology)IT)روش بسیار مناسبی جهت کم کردن هزینه ها می باشد.از برتری های صنعت IT ،سرعت بالا و کاهش خطاهای انسانی در انجام فعالیت های گوناگون و کم کردن هزینه های پرسنلی ،انرژی و فضا می باشد. کیوسک که از کلمه کوشک فارسی گرفته شده است،سازه ای است که توسط آن می توان با استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای گوناگون ،کاربرد خاصی را که مورد نظر تولیدکننده می باشد را تامین نماید.از این رو شرکت های مختلف و بانک ها بسته به نوع خدماتی که ارایه می کنند ،کیوسک های مختلفی چه از لحاظ شکل و چه از لحاظ کارآیی ،طراحی و به بازار عرضه می کنند ،که این شرکت مفتخراست که بتواند بدنه کیوسک های فلزی را به هر شکل و به بهترین صورت طراحی و تولید نماید.